mAh Försäkringsservice ABAktiv

559288-0784AktiebolagRegistrerat 2020VÄSTERÅS

Finansiell översikt

3 663 000 kr+12,8%
Omsättning 2025/26
+26,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
01 mn2 mn3 mn4 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Historik
2025/26200 000 kr
2024/25400 000 kr
2023/24150 000 kr
2022/23200 000 kr
2021/22302 000 kr
2020/21194 700 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar887 699735 248922 1871 130 7361 501 4821 300 584
Summa anläggningstillgångar——————
Summa tillgångar887 699735 248922 1871 130 7361 501 4821 300 584
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder526 921382 391532 956736 486941 5851 021 142
Långfristiga skulder——————
Summa skulder526 921382 391532 956736 486941 5851 021 142
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)310 778186 779338 374205 019315 647119 544
Summa eget kapital360 778352 857389 231394 250559 897279 442
Resultaträkning
Nettoomsättning1 137 0003 271 0003 372 0002 801 0003 246 0003 663 000
Rörelseresultat396 812384 102530 855394 792438 917190 419
Resultat före skatt396 746244 082450 001279 928433 200189 794
Årets resultat310 778186 779338 374205 019315 647119 544
Personalkostnader372 0341 754 1121 553 9081 149 9081 059 3321 376 868
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda222111
Föreslagen utdelning194 700302 000200 000150 000400 000200 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: mAh Försäkringsservice AB

Översikt

MAh Försäkringsservice AB (org.nr 559288-0784) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 663 000 kr, vilket är 12,8 % mer än året innan (3 246 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 119 544 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 663 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 300 584 kr och det egna kapitalet 279 442 kr (soliditet 21,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag