Westerlund properties ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 104 964 | 117 308 | 107 908 | 209 413 | 233 921 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 2 336 525 | 2 298 050 | 2 259 575 | 2 221 100 | 2 182 625 |
| Summa tillgångar | 0 | 2 441 489 | 2 415 358 | 2 367 483 | 2 430 513 | 2 416 546 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 9 369 | 11 376 | 14 916 | 54 705 | 53 856 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 466 670 | 2 426 674 | 2 386 678 | 2 342 686 | 2 302 690 |
| Summa skulder | 0 | 2 476 039 | 2 438 050 | 2 401 594 | 2 397 391 | 2 356 546 |
| Aktiekapital | 0 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −59 550 | 11 858 | −11 419 | −192 767 | 26 878 |
| Summa eget kapital | 0 | −34 550 | −22 692 | −34 111 | 33 122 | 60 000 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 319 000 | 266 000 | 287 000 | 287 000 | 326 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −39 339 | 74 468 | 105 910 | −71 602 | 123 558 |
| EBITDA | 0 | −864 | 112 943 | 144 385 | −33 127 | 162 033 |
| Resultat före skatt | 0 | −59 550 | 11 858 | −11 419 | −192 767 | 26 878 |
| Årets resultat | 0 | −59 550 | 11 858 | −11 419 | −192 767 | 26 878 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 38 475 | 38 475 | 38 475 | 38 475 | 38 475 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Westerlund properties AB
Översikt
Westerlund properties AB (org.nr 559287-9877) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Degerfors. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 326 000 kr, vilket är 13,6 % mer än året innan (287 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 26 878 kr (8,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 416 546 kr och det egna kapitalet 60 000 kr (soliditet 2,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.