Östanbäcks Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 550 745 | 4 894 377 | 5 052 671 | 2 265 829 | 2 030 510 |
| Summa anläggningstillgångar | 125 000 | 130 835 | 300 000 | 1 000 100 | 1 000 100 |
| Summa tillgångar | 2 675 745 | 5 025 212 | 5 352 671 | 3 265 929 | 3 030 610 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 417 | 58 778 | 95 905 | 21 610 | 14 156 |
| Långfristiga skulder | 2 652 149 | 4 762 149 | 4 782 149 | 2 640 842 | 2 351 372 |
| Summa skulder | 2 653 566 | 4 820 927 | 4 878 054 | 2 662 452 | 2 365 528 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 821 | 182 106 | 270 332 | 128 859 | 61 606 |
| Summa eget kapital | 22 179 | 204 285 | 474 617 | 603 477 | 665 082 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 000 | 104 000 | 198 000 | 123 000 | 141 000 |
| Rörelseresultat | −2 761 | 53 766 | 136 102 | 74 409 | 25 668 |
| EBITDA | — | 57 931 | 141 937 | 74 409 | — |
| Resultat före skatt | −2 821 | 228 618 | 340 466 | 162 811 | 77 686 |
| Årets resultat | −2 821 | 182 106 | 270 332 | 128 859 | 61 606 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 0 |
| Avskrivningar | — | 4 165 | 5 835 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Östanbäcks Förvaltning AB
Översikt
Östanbäcks Förvaltning AB (org.nr 559287-8366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Valbo. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 141 000 kr, vilket är 14,6 % mer än året innan (123 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 75,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 61 606 kr (43,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 030 610 kr och det egna kapitalet 665 082 kr (soliditet 21,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.