Essunga stationsbostäder ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 113 009 | 35 269 | 14 259 | 20 445 | 12 503 |
| Summa anläggningstillgångar | 744 398 | 889 273 | 923 665 | 905 796 | 887 927 |
| Summa tillgångar | 857 407 | 924 542 | 937 924 | 926 241 | 900 430 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 87 298 | 66 922 | 98 702 | 78 311 | 82 090 |
| Långfristiga skulder | 715 280 | 791 420 | 771 560 | 736 700 | 758 840 |
| Summa skulder | 802 578 | 858 342 | 870 262 | 815 011 | 840 930 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 829 | 11 371 | 1 463 | 43 568 | −91 731 |
| Summa eget kapital | 54 829 | 66 200 | 67 662 | 111 230 | 59 500 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 163 000 | 162 000 | 164 000 | 175 550 | 209 700 |
| Rörelseresultat | 24 257 | 42 105 | 30 967 | 83 325 | −55 324 |
| EBITDA | 36 496 | 55 420 | 46 575 | 101 194 | −37 455 |
| Resultat före skatt | 6 142 | 14 318 | 1 852 | 54 926 | −91 731 |
| Årets resultat | 4 829 | 11 371 | 1 463 | 43 568 | −91 731 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 12 239 | 13 315 | 15 608 | 17 869 | 17 869 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Essunga stationsbostäder AB
Översikt
Essunga stationsbostäder AB (org.nr 559287-4662) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Nossebro.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 209 700 kr, vilket är 19,5 % mer än året innan (175 550 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 91 731 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 900 430 kr och det egna kapitalet 59 500 kr (soliditet 6,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.