Fort och Fint ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 141 | 22 272 | 18 229 | 60 711 | 17 155 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 120 | 73 633 | 39 733 | 184 852 | 402 473 |
| Summa tillgångar | 63 261 | 95 905 | 57 962 | 245 562 | 419 628 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 14 056 | 23 583 | 36 315 | 91 677 | 68 462 |
| Långfristiga skulder | 0 | 45 809 | 0 | 74 469 | 401 178 |
| Summa skulder | 14 056 | 69 393 | 36 315 | 166 146 | 469 640 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 24 205 | −62 693 | −4 865 | 57 769 | −129 428 |
| Summa eget kapital | 49 205 | 26 512 | 21 647 | 79 416 | −50 012 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 141 202 | 307 845 | 452 175 | 933 145 | 1 186 682 |
| Rörelseresultat | 31 934 | −62 697 | −4 586 | 62 034 | −115 972 |
| EBITDA | 34 214 | −36 910 | 29 314 | 111 775 | −61 276 |
| Resultat före skatt | 31 934 | −62 693 | −4 865 | 59 126 | −129 428 |
| Årets resultat | 24 205 | −62 693 | −4 865 | 57 769 | −129 428 |
| Personalkostnader | 4 009 | 140 092 | 147 189 | 374 820 | 586 255 |
| Avskrivningar | 2 280 | 25 787 | 33 900 | 49 741 | 54 696 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fort och Fint AB
Översikt
Fort och Fint AB (org.nr 559286-5439) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 186 682 kr, vilket är 27,2 % mer än året innan (933 145 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 70,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 129 428 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 186 682 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−50 012 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.