Stall Lugauer ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 209 550 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 510 346 | 3 381 861 | 4 169 599 | 1 122 051 | 482 359 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 554 613 | 3 306 701 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 6 064 959 | 6 688 562 | 4 169 599 | 1 122 051 | 482 359 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 948 225 | 3 359 547 | 1 208 881 | 716 792 | 124 226 |
| Långfristiga skulder | 1 728 368 | 1 695 145 | 453 978 | 3 978 | 3 978 |
| Summa skulder | 5 867 544 | 6 329 148 | 1 662 859 | 720 770 | 128 204 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 172 415 | 161 999 | 2 147 326 | 294 541 | 162 424 |
| Summa eget kapital | 197 415 | 359 414 | 2 506 740 | 401 281 | 354 155 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 887 101 | 20 761 407 | 12 377 207 | 341 108 | 126 259 |
| Rörelseresultat | 359 177 | 364 593 | 1 431 868 | 274 910 | 227 406 |
| EBITDA | 914 816 | 941 948 | 1 431 868 | — | — |
| Resultat före skatt | 227 822 | 213 604 | 2 714 319 | 323 061 | 212 228 |
| Årets resultat | 172 415 | 161 999 | 2 147 326 | 294 541 | 162 424 |
| Personalkostnader | 6 284 993 | 8 807 315 | 3 573 917 | 14 678 | 0 |
| Avskrivningar | 555 639 | 577 355 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 20 | 22 | 12 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 2 400 000 | 209 550 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stall Lugauer AB
Översikt
Stall Lugauer AB (org.nr 559286-3764) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Blentarp. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 126 259 kr, vilket är 63,0 % mindre än året innan (341 108 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 69,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 162 424 kr (129 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 482 359 kr och det egna kapitalet 354 155 kr (soliditet 73,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.