Lovinas AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 651 344 | 493 619 | 581 383 |
| Summa anläggningstillgångar | 98 090 | 78 050 | 58 010 |
| Summa tillgångar | 749 434 | 571 669 | 639 393 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 556 360 | 334 668 | 325 572 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 645 060 | 423 368 | 442 272 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 956 | 43 927 | 48 820 |
| Summa eget kapital | 104 374 | 148 301 | 197 121 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 993 000 | 2 828 000 | 3 022 000 |
| Rörelseresultat | 29 350 | 55 481 | 88 686 |
| EBITDA | 47 710 | 75 521 | 108 726 |
| Resultat före skatt | 25 701 | 61 492 | 62 848 |
| Årets resultat | 21 956 | 43 927 | 48 820 |
| Personalkostnader | 1 503 732 | 1 374 265 | 1 510 861 |
| Avskrivningar | 18 360 | 20 040 | 20 040 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lovinas Aktiebolag
Översikt
Lovinas Aktiebolag (org.nr 559285-8269) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Klässbol. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 022 000 kr, vilket är 6,9 % mer än året innan (2 828 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 48 820 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 007 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 639 393 kr och det egna kapitalet 197 121 kr (soliditet 30,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.