AnCiA Sales ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 30 127 | 497 | 615 | 2 074 | 1 976 |
| Summa anläggningstillgångar | 77 217 | 61 747 | 91 390 | 66 150 | 40 910 |
| Summa tillgångar | 107 344 | 62 244 | 92 005 | 68 224 | 42 886 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 25 369 | 22 491 | 67 005 | 74 151 | 17 886 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 48 601 | 22 491 | 67 005 | 74 151 | 17 886 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 33 743 | −18 990 | −28 754 | −30 928 | −30 813 |
| Summa eget kapital | 58 743 | 39 753 | 25 000 | −5 927 | 25 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 223 000 | 68 000 | 0 | −1 | 0 |
| Rörelseresultat | 71 888 | −42 221 | −28 406 | −30 932 | −30 700 |
| EBITDA | 72 015 | −26 751 | −9 249 | −5 692 | −5 460 |
| Resultat före skatt | 48 656 | −18 990 | −28 754 | −30 928 | −30 813 |
| Årets resultat | 33 743 | −18 990 | −28 754 | −30 928 | −30 813 |
| Personalkostnader | 9 730 | 11 120 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 127 | 15 470 | 19 157 | 25 240 | 25 240 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AnCiA Sales AB
Översikt
AnCiA Sales AB (org.nr 559285-5331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Örnsköldsvik. Bransch enligt SCB: partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 30 813 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 42 886 kr och det egna kapitalet 25 000 kr (soliditet 58,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.