Ljusdals Naprapatklinik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 266 960 | 594 805 | 569 421 | 566 501 | 539 335 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 266 960 | 594 805 | 569 421 | 566 501 | 539 335 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 74 810 | 199 931 | 160 062 | 130 742 | 124 367 |
| Långfristiga skulder | 8 749 | 39 178 | 10 460 | 10 637 | 40 537 |
| Summa skulder | 83 559 | 239 109 | 170 522 | 141 379 | 164 904 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 158 401 | 172 295 | 193 203 | 176 222 | 99 310 |
| Summa eget kapital | 183 401 | 355 696 | 398 899 | 425 122 | 374 431 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 990 399 | 1 009 000 | 1 107 000 | 1 143 000 | 1 040 000 |
| Rörelseresultat | 202 861 | 217 410 | 238 123 | 216 743 | 125 460 |
| Resultat före skatt | 202 746 | 217 588 | 244 218 | 223 328 | 126 333 |
| Årets resultat | 158 401 | 172 295 | 193 203 | 176 222 | 99 310 |
| Personalkostnader | 588 374 | 639 584 | 703 273 | 755 215 | 738 555 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ljusdals Naprapatklinik AB
Översikt
Ljusdals Naprapatklinik AB (org.nr 559285-1264) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Ljusdal. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 040 000 kr, vilket är 9,0 % mindre än året innan (1 143 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 99 310 kr (9,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 040 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 539 335 kr och det egna kapitalet 374 431 kr (soliditet 69,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.