StyrkeLadan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 534 195 | 527 401 | 944 347 | 631 477 | 594 573 |
| Summa anläggningstillgångar | 499 524 | 398 073 | 330 422 | 279 324 | 216 733 |
| Summa tillgångar | 1 033 719 | 925 474 | 1 274 769 | 910 801 | 811 306 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 549 501 | 600 026 | 966 932 | 1 010 569 | 784 879 |
| Långfristiga skulder | 458 726 | 267 519 | 170 523 | 21 945 | 0 |
| Summa skulder | 1 008 227 | 867 545 | 1 137 455 | 1 032 514 | 784 879 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 41 700 | 41 700 | 41 700 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −490 508 | 32 437 | −380 615 | −259 027 | 148 140 |
| Summa eget kapital | 25 492 | 57 929 | 137 314 | −121 713 | 26 427 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 375 999 | 2 822 325 | 3 234 000 | 3 972 000 | 4 546 000 |
| Rörelseresultat | −433 984 | 67 236 | −337 123 | −230 783 | 157 758 |
| EBITDA | −356 532 | 182 679 | −249 310 | −61 746 | 310 603 |
| Resultat före skatt | −490 508 | 32 437 | −380 615 | −259 027 | 148 140 |
| Årets resultat | −490 508 | 32 437 | −380 615 | −259 027 | 148 140 |
| Personalkostnader | 365 014 | 526 566 | 793 108 | 951 656 | 1 132 580 |
| Avskrivningar | 77 452 | 115 443 | 87 813 | 169 037 | 152 845 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: StyrkeLadan AB
Översikt
StyrkeLadan AB (org.nr 559284-6397) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Ulricehamn. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 546 000 kr, vilket är 14,5 % mer än året innan (3 972 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 34,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 148 140 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 273 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 811 306 kr och det egna kapitalet 26 427 kr (soliditet 3,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.