Skrotcentralen Fastighet Boländerna 26:1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 130 767 | 452 534 | 559 801 | 859 040 | 1 161 934 |
| Summa anläggningstillgångar | 791 033 | 785 071 | 779 109 | 773 147 | 767 185 |
| Summa tillgångar | 921 800 | 1 237 605 | 1 338 910 | 1 632 187 | 1 929 119 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 842 269 | 1 154 838 | 1 189 870 | 1 366 392 | 1 525 022 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 842 269 | 1 154 838 | 1 189 870 | 1 366 392 | 1 525 022 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 54 531 | 3 236 | 66 273 | 116 755 | 138 302 |
| Summa eget kapital | 79 531 | 82 767 | 149 040 | 265 795 | 404 097 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 100 000 | 300 000 | 294 000 | 429 000 | 490 000 |
| Rörelseresultat | 72 027 | −543 676 | 107 597 | 304 502 | 326 171 |
| EBITDA | 73 873 | −537 714 | 113 559 | 310 464 | 332 133 |
| Resultat före skatt | 69 376 | 4 092 | 83 463 | 147 057 | 174 178 |
| Årets resultat | 54 531 | 3 236 | 66 273 | 116 755 | 138 302 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 846 | 5 962 | 5 962 | 5 962 | 5 962 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Skrotcentralen Fastighet Boländerna 26:1 AB
Översikt
Skrotcentralen Fastighet Boländerna 26:1 AB (org.nr 559284-4798) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 490 000 kr, vilket är 14,2 % mer än året innan (429 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 48,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 138 302 kr (28,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 929 119 kr och det egna kapitalet 404 097 kr (soliditet 20,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.