ReForma Socialt Arbete ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 459 174 | 6 557 061 | 6 145 142 | 6 444 428 | 7 916 523 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 375 000 | 450 000 | 750 000 |
| Summa tillgångar | 4 459 174 | 6 557 061 | 6 520 142 | 6 894 428 | 8 666 523 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 531 584 | 4 519 445 | 4 550 144 | 3 049 643 | 4 371 690 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 531 584 | 4 519 445 | 4 550 144 | 3 049 643 | 4 371 690 |
| Aktiekapital | 27 000 | 27 000 | 27 000 | 27 000 | 27 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 900 590 | 710 026 | 1 015 382 | 2 186 619 | 2 130 047 |
| Summa eget kapital | 1 927 590 | 2 037 616 | 1 969 998 | 3 844 785 | 4 294 833 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 079 097 | 6 210 543 | 7 692 433 | 8 415 290 | 8 752 015 |
| Rörelseresultat | 2 426 742 | 909 355 | 1 246 758 | 2 729 987 | 2 695 247 |
| Resultat före skatt | 2 425 767 | 913 599 | 1 288 208 | 2 775 737 | 2 700 055 |
| Årets resultat | 1 900 590 | 710 026 | 1 015 382 | 2 186 619 | 2 130 047 |
| Personalkostnader | 2 075 109 | 2 688 353 | 3 482 178 | 3 173 948 | 3 432 282 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | 600 000 | 360 000 | 0 | 1 360 000 | 1 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ReForma Socialt Arbete AB
Översikt
ReForma Socialt Arbete AB (org.nr 559284-0580) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: personalutbildning (SNI 85594).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 752 015 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (8 415 290 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 130 047 kr (24,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 2 188 004 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 666 523 kr och det egna kapitalet 4 294 833 kr (soliditet 49,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.