Solna Padel Court ABAktiv

559283-5945AktiebolagRegistrerat 2020SOLNA

Finansiell översikt

4 620 712 kr+52,8%
Omsättning 2025
+10,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025
02 mn4 mn6 mn2020/212021/222022/232023/242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2020/212021/222022/232023/242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 923 9402 334 846336 932376 940460 470
Summa anläggningstillgångar—1 673 1403 818 2803 065 0752 053 296
Summa tillgångar1 923 9404 007 9864 155 2123 442 0152 513 766
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder449 1491 700 236262 609203 280469 962
Långfristiga skulder500 0001 400 0003 310 4222 763 7131 558 468
Summa skulder1 232 0673 318 1523 573 0312 966 9932 028 430
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)666 873−2 039−107 653−107 15910 314
Summa eget kapital691 873689 834582 181475 022485 336
Resultaträkning
Nettoomsättning3 119 1221 182 2842 633 5623 024 8914 620 712
Rörelseresultat1 145 658−34 741−143 580−42 192227 135
EBITDA—59 699554 728711 0141 417 948
Resultat före skatt848 505−2 039−107 653−107 15910 314
Årets resultat666 873−2 039−107 653−107 15910 314
Personalkostnader34 6466 65924 70646 15329 907
Avskrivningar—94 440698 308753 2061 190 813
Övriga nyckeltal
Anställda00000
Föreslagen utdelning————0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Solna Padel Court AB

Översikt

Solna Padel Court AB (org.nr 559283-5945) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 620 712 kr, vilket är 52,8 % mer än året innan (3 024 891 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 10 314 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 513 766 kr och det egna kapitalet 485 336 kr (soliditet 19,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag