Schakt & Anläggning Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 482 531 | 1 285 431 | 1 109 802 | 1 079 178 | 2 731 078 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 354 417 | 1 312 217 | 952 817 | 319 560 | 636 560 |
| Summa tillgångar | 2 836 948 | 2 597 648 | 2 062 619 | 1 398 738 | 3 367 638 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 910 997 | 548 973 | 433 760 | 411 656 | 1 321 866 |
| Långfristiga skulder | 1 453 682 | 1 094 074 | 918 434 | 374 121 | 669 898 |
| Summa skulder | 2 498 679 | 1 917 047 | 1 492 194 | 925 777 | 2 419 764 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 313 269 | 342 332 | 89 824 | 102 536 | 674 914 |
| Summa eget kapital | 338 269 | 680 601 | 570 425 | 472 961 | 947 874 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 714 000 | 3 247 000 | 3 316 000 | 3 459 000 | 6 513 000 |
| Rörelseresultat | 541 640 | 634 330 | 38 573 | 154 656 | 1 159 858 |
| EBITDA | 679 723 | 988 530 | 403 641 | 315 696 | 1 346 058 |
| Resultat före skatt | 399 639 | 430 868 | 115 992 | 131 878 | 853 161 |
| Årets resultat | 313 269 | 342 332 | 89 824 | 102 536 | 674 914 |
| Personalkostnader | 821 372 | 531 589 | 663 671 | 716 622 | 1 084 055 |
| Avskrivningar | 138 083 | 354 200 | 365 068 | 161 040 | 186 200 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Schakt & Anläggning Stockholm AB
Översikt
Schakt & Anläggning Stockholm AB (org.nr 559283-1159) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Åkersberga. Bransch enligt SCB: uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 513 000 kr, vilket är 88,3 % mer än året innan (3 459 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 674 914 kr (10,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 6 513 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 367 638 kr och det egna kapitalet 947 874 kr (soliditet 28,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.