Perla Blanca ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 721 516 | 694 591 | 1 097 767 | 1 566 452 | 855 205 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 759 972 | 1 593 229 | 1 298 966 | 1 014 297 | 740 628 |
| Summa tillgångar | 2 481 488 | 2 287 820 | 2 396 733 | 2 580 749 | 1 595 833 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 479 261 | 2 195 053 | 2 303 484 | 2 405 840 | 1 454 271 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 479 261 | 2 195 053 | 2 303 484 | 2 405 840 | 1 454 271 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 227 | −134 460 | 0 | −118 340 | −33 347 |
| Summa eget kapital | 2 227 | 92 767 | 93 249 | 174 909 | 141 562 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 744 573 | 5 824 619 | 6 557 014 | 7 022 258 | 7 773 282 |
| Rörelseresultat | 2 467 | −134 460 | −311 330 | −118 461 | −32 610 |
| EBITDA | 169 210 | 32 283 | 23 282 | 155 208 | 241 059 |
| Resultat före skatt | 2 227 | −134 460 | 0 | −118 340 | −33 347 |
| Årets resultat | 2 227 | −134 460 | 0 | −118 340 | −33 347 |
| Personalkostnader | 2 222 271 | 2 933 161 | 3 261 193 | 3 356 792 | 3 575 863 |
| Avskrivningar | 166 743 | 166 743 | 334 612 | 273 669 | 273 669 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Perla Blanca AB
Översikt
Perla Blanca AB (org.nr 559282-9682) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 773 282 kr, vilket är 10,7 % mer än året innan (7 022 258 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 33 347 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 110 469 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 595 833 kr och det egna kapitalet 141 562 kr (soliditet 8,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.