Matador Projektutveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 916 | 63 287 | 43 439 | 78 305 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 92 916 | 63 287 | 43 439 | 78 305 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 46 868 | 20 001 | 17 500 | 17 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 46 868 | 20 001 | 17 500 | 17 000 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 125 | −2 762 | −17 348 | 35 366 |
| Summa eget kapital | 46 048 | 43 286 | 25 939 | 61 305 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 17 896 000 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 23 034 | −17 261 | −17 780 | −18 652 |
| Resultat före skatt | 23 034 | −2 762 | −17 348 | 35 366 |
| Årets resultat | 21 125 | −2 762 | −17 348 | 35 366 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Matador Projektutveckling AB
Översikt
Matador Projektutveckling AB (org.nr 559282-0251) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 35 366 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 78 305 kr och det egna kapitalet 61 305 kr (soliditet 78,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.