Wadköpings isolering & brandtätning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 138 684 | 637 495 | 1 330 686 | 577 785 | 1 179 759 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 333 | 16 651 | 225 975 | 174 366 | 27 858 |
| Summa tillgångar | 1 147 017 | 654 146 | 1 556 661 | 752 151 | 1 207 617 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 114 428 | 615 336 | 597 201 | 439 696 | 521 969 |
| Långfristiga skulder | — | — | 136 115 | 105 409 | 0 |
| Summa skulder | 1 114 428 | 615 336 | 1 008 316 | 595 105 | 621 969 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 589 | 6 221 | 509 535 | 8 701 | 428 602 |
| Summa eget kapital | 32 589 | 38 810 | 548 345 | 157 046 | 585 648 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 063 000 | 4 176 000 | 4 958 000 | 3 681 000 | 5 494 000 |
| Rörelseresultat | 15 529 | 17 189 | 924 522 | −191 020 | 597 768 |
| EBITDA | 17 196 | 18 525 | 929 956 | −146 070 | 597 768 |
| Resultat före skatt | 14 516 | 10 829 | 643 041 | 17 231 | 546 518 |
| Årets resultat | 7 589 | 6 221 | 509 535 | 8 701 | 428 602 |
| Personalkostnader | 2 855 698 | 1 708 708 | 1 694 399 | 1 693 723 | 1 796 488 |
| Avskrivningar | 1 667 | 1 336 | 5 434 | 44 950 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Wadköpings isolering & brandtätning AB
Översikt
Wadköpings isolering & brandtätning AB (org.nr 559280-6938) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 494 000 kr, vilket är 49,3 % mer än året innan (3 681 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 428 602 kr (7,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 747 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 207 617 kr och det egna kapitalet 585 648 kr (soliditet 48,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.