Fastighets AB Tranan 7Aktiv

559279-9869AktiebolagRegistrerat 2020KÄVLINGE

Finansiell översikt

281 170 kr−7,5%
Omsättning 2024/25
+32,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
0100 tusen200 tusen300 tusen400 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar19 20821 53660 82420 26182 191
Summa anläggningstillgångar1 405 1863 306 2523 297 3183 273 5073 249 696
Summa tillgångar1 424 3943 327 7883 358 1423 293 7683 331 887
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder156 647104 870119 879105 108165 955
Långfristiga skulder1 340 9683 200 4893 162 5843 133 6253 101 375
Summa skulder1 497 6153 329 2693 306 3733 238 7333 267 330
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−98 22171 73953 2503 2669 523
Summa eget kapital−73 221−1 48151 76955 03564 557
Resultaträkning
Nettoomsättning92 700330 084341 945303 881281 170
Rörelseresultat−86 308148 410169 329158 182141 556
EBITDA−77 374157 344178 263181 993165 367
Resultat före skatt−98 22171 73953 2504 32612 203
Årets resultat−98 22171 73953 2503 2669 523
Personalkostnader—————
Avskrivningar8 9348 9348 93423 81123 811
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning———00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Fastighets AB Tranan 7

Översikt

Fastighets AB Tranan 7 (org.nr 559279-9869) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Kävlinge. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 281 170 kr, vilket är 7,5 % mindre än året innan (303 881 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 523 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 331 887 kr och det egna kapitalet 64 557 kr (soliditet 1,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.