Marcus&Mehr ABAktiv

559279-4670AktiebolagRegistrerat 2020JÖNKÖPING

Finansiell översikt

4 399 496 kr+8,8%
Omsättning 2025
+19,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
02 mn4 mn6 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 420 000 kr.

Historik
2024420 000 kr
2023300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning2 581 9824 144 8274 042 3284 399 496
Årets resultat1 026 8531 770 6101 579 858951 721
Balanserat resultat————
Summa tillgångar2 435 1893 722 4005 220 2685 696 763
Summa skulder720 9761 267 5771 485 5881 430 361
Summa eget kapital1 714 2132 454 8233 734 6804 266 402
Anställda1111
Föreslagen utdelning—300 000420 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Marcus&Mehr AB

Översikt

Marcus&Mehr AB (org.nr 559279-4670) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 399 496 kr, vilket är 8,8 % mer än året innan (4 042 328 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 951 721 kr (21,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 399 496 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 696 763 kr och det egna kapitalet 4 266 402 kr (soliditet 74,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.