Onsala Automation ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 033 127 | 773 448 | 861 560 | 842 002 | 1 432 125 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 384 | 29 472 | 21 435 | 13 398 | 40 597 |
| Summa tillgångar | 1 070 511 | 802 920 | 882 995 | 855 400 | 1 472 722 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 630 667 | 364 316 | 281 319 | 240 034 | 407 430 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 754 667 | 488 316 | 509 319 | 468 034 | 810 430 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 290 844 | 182 460 | 239 072 | 213 691 | 424 926 |
| Summa eget kapital | 315 844 | 314 604 | 373 676 | 387 366 | 662 292 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 965 519 | 1 553 303 | 1 743 451 | 2 193 415 | 2 493 822 |
| Rörelseresultat | 495 237 | 232 617 | 410 177 | 268 285 | 719 856 |
| EBITDA | 497 411 | 240 529 | 418 214 | 276 322 | 728 581 |
| Resultat före skatt | 371 237 | 232 627 | 304 837 | 271 502 | 536 254 |
| Årets resultat | 290 844 | 182 460 | 239 072 | 213 691 | 424 926 |
| Personalkostnader | 1 275 315 | 1 149 469 | 1 148 526 | 1 331 348 | 1 446 087 |
| Avskrivningar | 2 174 | 7 912 | 8 037 | 8 037 | 8 725 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 180 000 | 200 000 | 150 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Onsala Automation AB
Översikt
Onsala Automation AB (org.nr 559279-1817) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Onsala. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 493 822 kr, vilket är 13,7 % mer än året innan (2 193 415 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 424 926 kr (17,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 246 911 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 472 722 kr och det egna kapitalet 662 292 kr (soliditet 45,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.