Haardwork Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 805 456 | 1 064 946 | 1 775 777 | 2 021 729 | 1 683 885 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 230 879 | 413 386 | 579 164 | 462 216 |
| Summa tillgångar | 805 456 | 1 295 825 | 2 189 163 | 2 600 893 | 2 146 102 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 286 784 | 528 645 | 710 616 | 1 529 997 | 1 535 159 |
| Långfristiga skulder | 158 216 | 78 903 | 887 241 | 788 906 | 583 916 |
| Summa skulder | 445 000 | 607 548 | 1 597 857 | 2 318 903 | 2 119 075 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 310 456 | 327 821 | −96 971 | −309 316 | −279 963 |
| Summa eget kapital | 360 456 | 688 277 | 591 306 | 281 990 | 27 027 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 243 000 | 6 004 000 | 7 118 000 | 6 932 000 | 7 305 000 |
| Rörelseresultat | 420 099 | 440 026 | −35 663 | −238 039 | −244 083 |
| EBITDA | — | 458 351 | 6 667 | −175 066 | −182 635 |
| Resultat före skatt | 400 939 | 419 861 | −96 971 | −309 316 | −279 963 |
| Årets resultat | 310 456 | 327 821 | −96 971 | −309 316 | −279 963 |
| Personalkostnader | 1 876 107 | 3 610 410 | 4 239 686 | 3 757 098 | 3 575 555 |
| Avskrivningar | — | 18 325 | 42 330 | 62 973 | 61 448 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 8 | 7 | 9 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Haardwork Transport AB
Översikt
Haardwork Transport AB (org.nr 559278-9993) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: flyttjänster (SNI 49420).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 305 000 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (6 932 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 279 963 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 913 125 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 146 102 kr och det egna kapitalet 27 027 kr (soliditet 1,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.