BGT&MN ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2019/20 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | — | 528 549 | 1 081 108 | 1 354 434 | 3 600 748 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | — | 528 549 | 1 081 108 | 1 354 000 | 3 601 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | 396 350 | 786 700 | 892 916 | 1 863 471 |
| Långfristiga skulder | — | −25 000 | −26 373 | 0 | 0 |
| Summa skulder | — | 410 735 | 760 327 | 892 482 | 1 863 724 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 92 814 | 202 968 | 290 737 | 1 711 758 |
| Summa eget kapital | — | 117 814 | 320 781 | 461 518 | 1 737 276 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | 3 529 919 | 6 487 595 | 6 919 000 | 11 282 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 157 528 | 226 776 | 361 790 | 2 152 373 |
| Resultat före skatt | 0 | 118 098 | 266 307 | 363 694 | 2 154 454 |
| Årets resultat | 0 | 92 814 | 202 968 | 290 737 | 1 711 758 |
| Personalkostnader | — | 3 045 766 | 5 204 980 | 5 926 187 | 8 422 942 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 10 | 13 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 250 000 | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BGT&MN AB
Översikt
BGT&MN AB (org.nr 559278-9753) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 11 282 000 kr, vilket är 63,1 % mer än året innan (6 919 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 711 758 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 15 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 752 133 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 601 000 kr och det egna kapitalet 1 737 276 kr (soliditet 48,2 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.