MP Projektledning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 131 802 | 1 607 353 | 1 827 467 | 2 436 103 | 2 200 893 |
| Årets resultat | 379 667 | 302 518 | 439 201 | 642 396 | 520 672 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 983 944 | 1 405 140 | 1 704 755 | 2 391 919 | 2 808 755 |
| Summa skulder | 579 277 | 881 655 | 1 042 069 | 1 386 838 | 1 683 002 |
| Summa eget kapital | 404 667 | 523 485 | 662 686 | 1 005 081 | 1 125 753 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 0 | 400 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MP Projektledning AB
Översikt
MP Projektledning AB (org.nr 559277-8624) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 200 893 kr, vilket är 9,7 % mindre än året innan (2 436 103 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 520 672 kr (23,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 200 893 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 808 755 kr och det egna kapitalet 1 125 753 kr (soliditet 40,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.