Motorkompaniet Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 18 050 | 3 092 048 | 3 528 159 | 3 337 493 | 2 671 497 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 138 804 | 246 581 | 128 646 | 91 962 |
| Summa tillgångar | 18 050 | 3 230 852 | 3 774 740 | 3 466 139 | 2 763 459 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | −750 | 3 119 999 | 2 042 793 | 1 895 982 | 1 731 119 |
| Långfristiga skulder | — | — | 1 519 000 | 1 500 000 | 1 000 109 |
| Summa skulder | −750 | 3 119 999 | 3 561 793 | 3 395 982 | 2 731 228 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 200 | −7 947 | 102 094 | −442 790 | −197 926 |
| Summa eget kapital | 18 800 | 110 853 | 212 947 | 70 157 | 32 231 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | 13 979 346 | 19 283 972 | 17 218 417 | 14 497 806 |
| Rörelseresultat | −6 200 | 97 065 | 160 934 | −383 215 | −176 780 |
| EBITDA | — | 99 088 | 179 024 | −346 531 | −140 096 |
| Resultat före skatt | −6 200 | 363 | 144 843 | −442 790 | −197 926 |
| Årets resultat | −6 200 | −7 947 | 102 094 | −442 790 | −197 926 |
| Personalkostnader | — | 499 396 | 558 535 | 907 630 | 938 977 |
| Avskrivningar | — | 2 023 | 18 090 | 36 684 | 36 684 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Motorkompaniet Stockholm AB
Översikt
Motorkompaniet Stockholm AB (org.nr 559277-7287) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 497 806 kr, vilket är 15,8 % mindre än året innan (17 218 417 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 197 926 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 7 248 903 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 763 459 kr och det egna kapitalet 32 231 kr (soliditet 1,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.