GR1 Lundgren Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 214 796 | 488 886 | 318 796 | 490 407 | 975 200 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 971 835 | 14 348 184 | 13 592 417 | 12 836 650 | 12 080 883 |
| Summa tillgångar | 15 186 631 | 14 837 070 | 13 911 213 | 13 327 057 | 13 056 083 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | 658 897 | 803 553 | 776 962 | 2 841 979 |
| Långfristiga skulder | 15 143 000 | 14 118 000 | 13 048 000 | 12 488 000 | 10 150 000 |
| Summa skulder | 15 143 000 | 14 776 897 | 13 851 553 | 13 264 962 | 12 991 979 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 369 | −288 426 | −260 512 | 2 434 | 2 009 |
| Summa eget kapital | 43 631 | 60 173 | 59 660 | 62 095 | 64 104 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | 1 061 100 | 675 229 | 1 181 516 | 1 816 507 |
| Rörelseresultat | −25 815 | 22 302 | −245 203 | 56 695 | 692 975 |
| EBITDA | — | 778 069 | 510 564 | 812 462 | 1 448 742 |
| Resultat före skatt | −6 369 | −170 906 | −136 004 | 196 166 | 195 784 |
| Årets resultat | −6 369 | −288 426 | −260 512 | 2 434 | 2 009 |
| Personalkostnader | 1 596 | 0 | 3 300 | 0 | 7 350 |
| Avskrivningar | — | 755 767 | 755 767 | 755 767 | 755 767 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GR1 Lundgren Fastigheter AB
Översikt
GR1 Lundgren Fastigheter AB (org.nr 559277-7089) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 816 507 kr, vilket är 53,7 % mer än året innan (1 181 516 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 009 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 056 083 kr och det egna kapitalet 64 104 kr (soliditet 0,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.