XO Dance Academy ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 103 898 | 297 462 | 396 753 | 306 271 | 429 176 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 18 296 | 24 627 | 17 327 | 31 543 |
| Summa tillgångar | 103 898 | 315 758 | 421 380 | 323 598 | 460 719 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 16 727 | 100 120 | 145 705 | 181 246 | 311 687 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 16 727 | 135 120 | 180 705 | 181 246 | 311 687 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 62 171 | 93 467 | 60 037 | −98 323 | 6 680 |
| Summa eget kapital | 87 171 | 180 638 | 240 675 | 142 352 | 149 032 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 88 000 | 267 000 | 459 000 | 697 000 | 1 063 000 |
| Rörelseresultat | 79 353 | 153 199 | 76 254 | −131 205 | 6 969 |
| EBITDA | 79 353 | 157 773 | 83 554 | −123 905 | 16 225 |
| Resultat före skatt | 79 284 | 117 950 | 75 412 | −98 323 | 6 680 |
| Årets resultat | 62 171 | 93 467 | 60 037 | −98 323 | 6 680 |
| Personalkostnader | 4 786 | 46 067 | 214 736 | 382 515 | 482 392 |
| Avskrivningar | 0 | 4 574 | 7 300 | 7 300 | 9 256 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: XO Dance Academy AB
Översikt
XO Dance Academy AB (org.nr 559277-2494) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 063 000 kr, vilket är 52,5 % mer än året innan (697 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 86,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 6 680 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 354 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 460 719 kr och det egna kapitalet 149 032 kr (soliditet 32,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.