Gyn Medic Nord ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 932 816 | 3 111 711 | 4 208 510 | 1 257 486 | 912 487 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 658 | 169 196 | 188 697 | 4 334 223 | 5 585 697 |
| Summa tillgångar | 1 955 474 | 3 280 907 | 4 397 207 | 5 591 709 | 6 498 184 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 770 002 | 1 011 720 | 1 087 227 | 979 295 | 1 695 980 |
| Långfristiga skulder | 32 597 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 1 142 769 | 1 713 949 | 2 118 002 | 2 424 877 | 3 432 090 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 787 705 | 754 253 | 712 247 | 887 627 | 699 262 |
| Summa eget kapital | 812 705 | 1 566 958 | 2 279 205 | 3 166 832 | 3 066 094 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 045 000 | 3 945 000 | 4 788 000 | 4 717 000 | 4 485 000 |
| Rörelseresultat | 1 343 535 | 1 315 262 | 1 173 311 | 1 474 151 | 1 170 493 |
| EBITDA | 1 347 711 | 1 328 624 | 1 213 710 | 1 572 672 | 1 278 019 |
| Resultat före skatt | 1 003 365 | 953 203 | 904 961 | 1 133 666 | 888 128 |
| Årets resultat | 787 705 | 754 253 | 712 247 | 887 627 | 699 262 |
| Personalkostnader | 468 425 | 714 365 | 1 220 972 | 921 258 | 923 994 |
| Avskrivningar | 4 176 | 13 362 | 40 399 | 98 521 | 107 526 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gyn Medic Nord AB
Översikt
Gyn Medic Nord AB (org.nr 559276-9409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Gammelstad. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 485 000 kr, vilket är 4,9 % mindre än året innan (4 717 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 699 262 kr (15,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 485 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 498 184 kr och det egna kapitalet 3 066 094 kr (soliditet 47,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.