Patrik Erikssons Rör ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 760 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 594 572 | 1 255 369 | 1 350 159 | 2 451 628 | 3 458 182 |
| Summa anläggningstillgångar | 105 189 | 86 110 | 160 201 | 120 281 | 93 562 |
| Summa tillgångar | 699 761 | 1 341 479 | 1 510 360 | 2 571 909 | 3 551 744 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 267 137 | 582 952 | 392 752 | 1 001 156 | 1 429 542 |
| Långfristiga skulder | — | — | 60 619 | 35 666 | 7 672 |
| Summa skulder | 469 503 | 886 288 | 849 662 | 1 672 234 | 2 004 041 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 180 258 | 224 933 | 205 506 | 538 978 | 848 027 |
| Summa eget kapital | 230 258 | 455 191 | 660 698 | 899 675 | 1 547 703 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 861 000 | 3 299 000 | 4 635 000 | 8 739 000 | 9 073 000 |
| Rörelseresultat | 364 162 | 388 248 | 364 658 | 945 729 | 1 025 890 |
| EBITDA | 371 539 | 407 327 | 394 774 | 985 649 | 1 070 865 |
| Resultat före skatt | 229 413 | 285 989 | 262 951 | 686 754 | 1 073 541 |
| Årets resultat | 180 258 | 224 933 | 205 506 | 538 978 | 848 027 |
| Personalkostnader | 452 933 | 616 996 | 781 282 | 1 302 428 | 1 101 302 |
| Avskrivningar | 7 377 | 19 079 | 30 116 | 39 920 | 44 975 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 300 000 | — | 760 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Patrik Erikssons Rör AB
Översikt
Patrik Erikssons Rör AB (org.nr 559276-7262) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Tvärålund. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 073 000 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (8 739 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 48,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 848 027 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 4 536 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 551 744 kr och det egna kapitalet 1 547 703 kr (soliditet 43,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 760 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.