Axelsson Bygg i Tranås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 875 000 | 4 765 000 | 9 179 741 | 11 532 011 | 15 009 429 |
| Årets resultat | 289 518 | 131 886 | 836 222 | 236 433 | 649 390 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 564 234 | 1 869 012 | 4 384 349 | 4 086 803 | 6 866 425 |
| Summa skulder | −39 802 | 1 522 608 | 3 301 724 | 2 867 744 | 5 553 418 |
| Summa eget kapital | 604 036 | 346 404 | 1 082 625 | 1 219 059 | 1 313 007 |
| Anställda | — | 2 | 6 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 555 441 | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Axelsson Bygg i Tranås AB
Översikt
Axelsson Bygg i Tranås AB (org.nr 559275-3445) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Tranås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 009 429 kr, vilket är 30,2 % mer än året innan (11 532 011 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 649 390 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 876 179 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 866 425 kr och det egna kapitalet 1 313 007 kr (soliditet 19,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.