Ankarsmedjan Social ABAktiv

559274-8270AktiebolagRegistrerat 2020GÖTEBORG

Finansiell översikt

4 314 884 kr−6,6%
Omsättning 2025
+18,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
2022187 550 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning2 223 2684 724 6824 906 6884 617 4814 314 884
Årets resultat436 143627 051206 119−515 565527 598
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar985 8781 852 4861 693 7961 898 0582 596 807
Summa skulder523 735763 292813 533783 360954 511
Summa eget kapital462 1431 089 194880 2631 114 6981 642 296
Anställda23443
Föreslagen utdelning—187 550——0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Ankarsmedjan Social AB

Översikt

Ankarsmedjan Social AB (org.nr 559274-8270) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 314 884 kr, vilket är 6,6 % mindre än året innan (4 617 481 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 527 598 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 438 295 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 596 807 kr och det egna kapitalet 1 642 296 kr (soliditet 63,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.