Hatoba Jägersro ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 510 921 | 162 516 | 731 061 | 446 746 | 226 279 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 261 353 | 153 208 | 104 827 | 56 446 | 48 065 |
| Summa tillgångar | 0 | 772 274 | 315 724 | 835 888 | 503 192 | 274 344 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 751 536 | 1 125 308 | 2 454 553 | 2 627 085 | 2 819 724 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 751 536 | 1 125 308 | 2 454 553 | 2 627 085 | 2 819 724 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −4 262 | −830 322 | −809 081 | −505 227 | −421 487 |
| Summa eget kapital | 0 | 20 738 | −809 584 | −1 618 665 | −2 123 893 | −2 545 380 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 2 129 076 | 1 643 751 | 1 585 533 | 2 096 585 | 1 859 381 |
| Rörelseresultat | 0 | −3 517 | −830 036 | −805 220 | −505 311 | −416 644 |
| EBITDA | 0 | 136 407 | −721 891 | −756 839 | −456 930 | −358 263 |
| Resultat före skatt | 0 | −3 837 | −830 322 | −809 081 | −505 227 | −421 487 |
| Årets resultat | 0 | −4 262 | −830 322 | −809 081 | −505 227 | −421 487 |
| Personalkostnader | 0 | 1 107 156 | 928 556 | 935 494 | 982 554 | 777 239 |
| Avskrivningar | 0 | 139 924 | 108 145 | 48 381 | 48 381 | 58 381 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hatoba Jägersro AB
Översikt
Hatoba Jägersro AB (org.nr 559274-3206) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 859 381 kr, vilket är 11,3 % mindre än året innan (2 096 585 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 421 487 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 929 691 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−2 545 380 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.