Mälardalens Tandvårdsklinik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 305 381 | 279 390 | 176 845 | 1 793 151 |
| Summa anläggningstillgångar | 83 200 | 731 650 | 628 523 | 818 435 | 671 611 |
| Summa tillgångar | 108 200 | 1 037 031 | 907 913 | 995 000 | 2 464 762 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 79 318 | 626 705 | 570 040 | 306 326 | 897 682 |
| Långfristiga skulder | — | 294 927 | 230 969 | 415 348 | 0 |
| Summa skulder | 79 318 | 921 632 | 801 009 | 775 394 | 1 431 682 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −71 118 | 86 517 | 66 505 | 112 702 | 1 094 182 |
| Summa eget kapital | 28 882 | 115 399 | 106 904 | 219 606 | 1 033 080 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | 1 623 000 | 2 847 000 | 3 564 000 | 6 937 000 |
| Rörelseresultat | −71 118 | 98 767 | 80 981 | 235 991 | 1 900 795 |
| EBITDA | −58 318 | 117 967 | 225 658 | 480 499 | 2 154 619 |
| Resultat före skatt | −71 118 | 91 524 | 82 418 | 130 085 | 1 391 569 |
| Årets resultat | −71 118 | 86 517 | 66 505 | 112 702 | 1 094 182 |
| Personalkostnader | — | 717 777 | 1 293 968 | 1 075 219 | 887 420 |
| Avskrivningar | 12 800 | 19 200 | 144 677 | 244 508 | 253 824 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mälardalens Tandvårdsklinik AB
Översikt
Mälardalens Tandvårdsklinik AB (org.nr 559274-1168) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 937 000 kr, vilket är 94,6 % mer än året innan (3 564 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 62,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 094 182 kr (15,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 312 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 464 762 kr och det egna kapitalet 1 033 080 kr (soliditet 41,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.