RK Cloud Technologies ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 603 302 | 1 423 325 | 1 539 481 | 1 565 560 | 1 311 528 | 1 223 651 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 40 000 | 400 000 | 805 000 | 865 000 | 1 185 000 |
| Summa tillgångar | 603 302 | 1 463 325 | 1 939 481 | 2 370 560 | 2 176 528 | 2 408 651 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 277 941 | 663 534 | 803 215 | 738 106 | 492 488 | 417 029 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 367 941 | 943 534 | 1 283 215 | 1 488 106 | 1 382 488 | 1 493 029 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 210 361 | 468 130 | 466 475 | 646 188 | 301 586 | 421 582 |
| Summa eget kapital | 235 361 | 519 791 | 656 266 | 882 454 | 794 040 | 915 622 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 577 000 | 1 756 000 | 2 050 000 | 2 269 000 | 1 566 000 | 1 596 000 |
| Rörelseresultat | 358 149 | 780 220 | 792 770 | 1 073 235 | 511 700 | 715 341 |
| Resultat före skatt | 268 149 | 590 220 | 593 074 | 815 948 | 390 689 | 537 090 |
| Årets resultat | 210 361 | 468 130 | 466 475 | 646 188 | 301 586 | 421 582 |
| Personalkostnader | 188 861 | 903 437 | 1 167 728 | 1 095 660 | 960 328 | 771 524 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 330 000 | 420 000 | 390 000 | 300 000 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RK Cloud Technologies AB
Översikt
RK Cloud Technologies AB (org.nr 559274-0608) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 596 000 kr, vilket är 1,9 % mer än året innan (1 566 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 421 582 kr (26,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 798 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 408 651 kr och det egna kapitalet 915 622 kr (soliditet 38,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.