le rêve Beauty Salon ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 134 828 | 180 918 | 205 095 | 274 110 | 379 598 | 365 614 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 30 791 |
| Summa tillgångar | 134 828 | 180 918 | 205 095 | 274 110 | 379 598 | 396 405 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 85 775 | 75 606 | 67 539 | 117 723 | 103 651 | 106 404 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 85 775 | 95 606 | 67 539 | 117 723 | 138 651 | 150 391 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 24 053 | 36 259 | 52 244 | 18 832 | 84 560 | 5 066 |
| Summa eget kapital | 49 053 | 85 312 | 137 556 | 156 387 | 240 947 | 246 014 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 091 000 | 1 419 000 | 1 516 000 | 1 564 000 | 1 816 000 | 1 676 000 |
| Rörelseresultat | 31 626 | 71 848 | 46 765 | 23 256 | 141 685 | 19 504 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 19 862 |
| Resultat före skatt | 31 626 | 51 101 | 65 872 | 23 786 | 106 676 | 10 640 |
| Årets resultat | 24 053 | 36 259 | 52 244 | 18 832 | 84 560 | 5 066 |
| Personalkostnader | 676 756 | 570 295 | 726 603 | 883 454 | 688 647 | 580 756 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 358 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | — | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: le rêve Beauty Salon AB
Översikt
Le rêve Beauty Salon AB (org.nr 559273-8420) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 676 000 kr, vilket är 7,7 % mindre än året innan (1 816 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 5 066 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 838 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 396 405 kr och det egna kapitalet 246 014 kr (soliditet 62,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.