Urhem ABAktiv

559273-8289AktiebolagRegistrerat 2020VÄRING

Finansiell översikt

791 380 kr+5,3%
Omsättning 2024/25
+19,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning384 059465 974525 854751 738791 380
Årets resultat77 6572 69923 11523 07011 697
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar171 630203 964248 819311 397523 134
Summa skulder68 97398 608120 348159 856359 896
Summa eget kapital102 657105 356128 471151 541163 238
Anställda11111
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Urhem AB

Översikt

Urhem AB (org.nr 559273-8289) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Väring. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 791 380 kr, vilket är 5,3 % mer än året innan (751 738 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 11 697 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 791 380 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 523 134 kr och det egna kapitalet 163 238 kr (soliditet 31,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.