Bilglas Hägersten ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 672 722 | 765 657 | 895 448 | 1 618 552 | 921 864 |
| Summa anläggningstillgångar | 280 963 | 275 664 | 89 804 | 115 012 | 110 675 |
| Summa tillgångar | 953 685 | 1 041 321 | 985 252 | 1 733 564 | 1 032 539 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 570 090 | 438 665 | 383 724 | 745 555 | 804 768 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 670 090 | 598 665 | 543 724 | 1 122 555 | 804 768 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 258 595 | 159 061 | 198 873 | 506 981 | −183 238 |
| Summa eget kapital | 283 595 | 442 656 | 441 528 | 611 009 | 227 771 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 421 620 | 3 813 736 | 4 583 727 | 7 934 560 | 4 844 445 |
| Rörelseresultat | 421 054 | 258 235 | 253 154 | 845 606 | −558 133 |
| EBITDA | 448 607 | 293 534 | 291 418 | 868 799 | −516 696 |
| Resultat före skatt | 329 054 | 198 196 | 251 901 | 641 828 | −183 238 |
| Årets resultat | 258 595 | 159 061 | 198 873 | 506 981 | −183 238 |
| Personalkostnader | 32 855 | 854 230 | 1 229 756 | 1 638 663 | 1 624 746 |
| Avskrivningar | 27 553 | 35 299 | 38 264 | 23 193 | 41 437 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 337 500 | 200 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bilglas Hägersten AB
Översikt
Bilglas Hägersten AB (org.nr 559273-6291) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 844 445 kr, vilket är 38,9 % mindre än året innan (7 934 560 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 183 238 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 614 815 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 032 539 kr och det egna kapitalet 227 771 kr (soliditet 22,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.