Falu Tandhälsa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 398 759 | 3 403 915 | 3 010 632 | 2 990 099 | 3 578 724 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 289 712 | 1 020 900 | 811 302 | 1 083 811 | 1 035 872 |
| Summa tillgångar | 2 688 471 | 4 424 815 | 3 821 934 | 4 073 910 | 4 614 596 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 335 141 | 3 356 891 | 1 567 232 | 1 164 894 | 1 130 881 |
| Långfristiga skulder | 666 660 | 466 656 | 283 319 | 386 250 | 210 000 |
| Summa skulder | 2 001 801 | 3 823 547 | 2 350 551 | 2 521 144 | 2 539 881 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 586 670 | 314 598 | 1 270 114 | 1 081 382 | 1 521 948 |
| Summa eget kapital | 686 670 | 601 268 | 1 471 383 | 1 552 766 | 2 074 715 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 982 000 | 10 200 000 | 9 389 000 | 9 743 000 | 10 608 000 |
| Rörelseresultat | 777 192 | 430 821 | 2 142 007 | 1 851 259 | 2 183 299 |
| EBITDA | 1 095 015 | 770 384 | 2 503 096 | 2 247 856 | 2 642 638 |
| Resultat före skatt | 748 103 | 399 589 | 1 604 444 | 1 376 297 | 1 926 449 |
| Årets resultat | 586 670 | 314 598 | 1 270 114 | 1 081 382 | 1 521 948 |
| Personalkostnader | 2 064 592 | 5 943 185 | 3 975 914 | 4 512 338 | 5 388 681 |
| Avskrivningar | 317 823 | 339 563 | 361 089 | 396 597 | 459 339 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 000 000 | 1 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Falu Tandhälsa AB
Översikt
Falu Tandhälsa AB (org.nr 559273-4627) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 608 000 kr, vilket är 8,9 % mer än året innan (9 743 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 521 948 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 515 429 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 614 596 kr och det egna kapitalet 2 074 715 kr (soliditet 45,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.