Movement INSPO ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 709 860 | 947 167 | 1 430 172 | 1 232 931 | 1 419 697 |
| Årets resultat | 81 588 | 39 086 | 128 297 | −64 634 | 65 063 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 408 804 | 652 744 | 669 923 | 473 982 | 480 831 |
| Summa skulder | 263 216 | 468 070 | 356 951 | 225 644 | 167 431 |
| Summa eget kapital | 145 588 | 184 674 | 312 972 | 248 338 | 313 400 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Movement INSPO AB
Översikt
Movement INSPO AB (org.nr 559273-4155) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 419 697 kr, vilket är 15,1 % mer än året innan (1 232 931 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 65 063 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 473 232 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 480 831 kr och det egna kapitalet 313 400 kr (soliditet 65,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.