Mensur Holding ABAktiv

559273-2506AktiebolagRegistrerat 2020VÄSTERÅS

Finansiell översikt

915 994 kr+75,3%
Omsättning 2024/25
+74,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2024/25
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning—173 331476 118522 431915 994
Årets resultat064 930175 707312 719475 724
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar25 0001 865 5653 135 2452 996 7252 988 703
Summa skulder01 775 6351 865 3121 414 0731 240 327
Summa eget kapital25 00089 9301 269 9331 582 6521 748 376
Anställda—1———
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Mensur Holding AB

Översikt

Mensur Holding AB (org.nr 559273-2506) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 915 994 kr, vilket är 75,3 % mer än året innan (522 431 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 74,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 475 724 kr (51,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 173 331 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 988 703 kr och det egna kapitalet 1 748 376 kr (soliditet 58,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.