studio blissa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 563 999 | 721 918 | 694 004 | 898 680 | 896 851 | 593 671 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 563 999 | 721 918 | 694 004 | 898 680 | 896 851 | 593 671 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 506 628 | 490 517 | 650 222 | 713 100 | 834 417 | 719 941 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 506 628 | 490 517 | 650 222 | 713 100 | 834 417 | 719 941 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −272 629 | 174 030 | −37 619 | 141 798 | 6 853 | −188 704 |
| Summa eget kapital | 57 371 | 231 401 | 43 782 | 185 580 | 62 434 | −126 270 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 488 810 | 2 621 689 | 2 519 842 | 2 301 020 | 2 110 001 | 1 919 601 |
| Rörelseresultat | −272 629 | 174 197 | −37 648 | 150 779 | 8 209 | −188 699 |
| Resultat före skatt | −272 629 | 174 030 | −37 619 | 150 493 | 9 232 | −188 704 |
| Årets resultat | −272 629 | 174 030 | −37 619 | 141 798 | 6 853 | −188 704 |
| Personalkostnader | 141 995 | 934 157 | 908 733 | 799 534 | 755 733 | 741 567 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 0 | 130 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: studio blissa AB
Översikt
Studio blissa AB (org.nr 559272-7175) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Varberg. Bransch enligt SCB: detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 919 601 kr, vilket är 9,0 % mindre än året innan (2 110 001 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,5 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 188 704 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 959 801 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−126 270 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.