Gena NP Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 83 | 134 095 | 135 071 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 763 877 | 4 763 877 | 4 763 877 |
| Summa tillgångar | 4 763 960 | 4 897 972 | 4 898 948 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 109 975 | 128 800 | 129 725 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 109 975 | 128 800 | 129 725 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 117 | 115 187 | 51 |
| Summa eget kapital | 4 653 985 | 4 769 172 | 4 769 223 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −5 117 | −18 813 | −4 550 |
| Resultat före skatt | −5 117 | 115 187 | 51 |
| Årets resultat | −5 117 | 115 187 | 51 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gena NP Holding AB
Översikt
Gena NP Holding AB (org.nr 559272-0642) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Högsäter. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 51 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 898 948 kr och det egna kapitalet 4 769 223 kr (soliditet 97,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.