Enacure Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 9 425 702 | 12 561 043 | 12 548 428 | 14 941 382 | 13 316 080 |
| Summa anläggningstillgångar | 943 664 | 429 572 | 875 956 | 831 634 | 10 159 202 |
| Summa tillgångar | 10 369 366 | 12 990 615 | 13 424 384 | 15 773 016 | 23 475 282 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 332 574 | 459 148 | 212 639 | 715 300 | 327 315 |
| Långfristiga skulder | 10 008 764 | 12 494 824 | 12 973 546 | 14 767 450 | 22 803 445 |
| Summa skulder | 10 341 338 | 12 953 972 | 13 186 185 | 15 482 750 | 23 130 760 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 306 972 | −1 331 385 | −1 508 444 | 52 067 | 54 255 |
| Summa eget kapital | 28 028 | 36 643 | 238 199 | 290 266 | 344 522 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 525 000 | 6 114 000 | 6 109 000 | 5 722 000 | 7 812 000 |
| Rörelseresultat | 210 717 | −413 200 | −1 202 998 | −2 382 766 | −4 339 962 |
| EBITDA | 230 423 | −366 967 | −1 063 453 | −2 242 446 | −3 935 819 |
| Resultat före skatt | −1 266 265 | −1 331 385 | −1 508 444 | 52 067 | 54 255 |
| Årets resultat | −1 306 972 | −1 331 385 | −1 508 444 | 52 067 | 54 255 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 552 251 | 551 964 | 290 311 |
| Avskrivningar | 19 706 | 46 233 | 139 545 | 140 320 | 404 143 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Enacure Sweden AB
Översikt
Enacure Sweden AB (org.nr 559272-0162) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 812 000 kr, vilket är 36,5 % mer än året innan (5 722 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 54 255 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 906 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 475 282 kr och det egna kapitalet 344 522 kr (soliditet 1,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.