Enodo Robotics ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 21 574 | 701 628 | 1 511 060 | 1 078 046 | 4 563 235 | 6 084 558 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 250 000 | 1 200 000 | 1 086 572 |
| Summa tillgångar | 21 574 | 701 628 | 1 511 060 | 1 328 046 | 5 763 235 | 7 171 130 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | 260 467 | 700 277 | 617 151 | 1 156 592 | 1 682 656 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 335 470 | 896 550 | 617 150 | 1 156 592 | 1 912 656 |
| Aktiekapital | 25 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 66 667 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −33 426 | 212 084 | 276 301 | 96 385 | −104 253 | 651 830 |
| Summa eget kapital | 21 574 | 366 158 | 614 510 | 710 896 | 4 606 643 | 5 258 474 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 900 709 | 1 934 139 | 798 349 | 707 975 | 3 407 786 |
| Rörelseresultat | −33 426 | 333 439 | 472 552 | −73 413 | −103 725 | 1 026 920 |
| EBITDA | — | — | — | — | −53 725 | 1 245 997 |
| Resultat före skatt | −33 426 | 258 436 | 351 245 | 123 653 | −104 253 | 800 838 |
| Årets resultat | −33 426 | 212 084 | 276 301 | 96 385 | −104 253 | 651 830 |
| Personalkostnader | — | 513 121 | 1 217 563 | 1 166 003 | 2 311 670 | 2 799 022 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 50 000 | 219 077 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 30 000 | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Enodo Robotics AB
Översikt
Enodo Robotics AB (org.nr 559271-8877) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 407 786 kr, vilket är 381 % mer än året innan (707 975 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 651 830 kr (19,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 681 557 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 171 130 kr och det egna kapitalet 5 258 474 kr (soliditet 73,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.