STÅLNER MARK ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 147 261 | 151 753 | 237 882 | 166 429 | 239 954 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 147 261 | 151 753 | 237 882 | 166 429 | 239 954 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 32 059 | 29 177 | 29 620 | 23 387 | 13 013 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 32 059 | 29 177 | 29 620 | 23 387 | 13 013 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 90 202 | 7 374 | 135 686 | 34 780 | 83 899 |
| Summa eget kapital | 115 202 | 122 576 | 208 262 | 143 042 | 226 941 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 709 671 | 622 346 | 429 147 | 207 746 | 708 000 |
| Rörelseresultat | 114 790 | 9 663 | 169 697 | 41 005 | 106 065 |
| Resultat före skatt | 114 767 | 9 491 | 170 864 | 43 776 | 105 747 |
| Årets resultat | 90 202 | 7 374 | 135 686 | 34 780 | 83 899 |
| Personalkostnader | 245 298 | 298 173 | 142 495 | 17 975 | 339 355 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | 100 000 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: STÅLNER MARK AB
Översikt
STÅLNER MARK AB (org.nr 559271-4629) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 708 000 kr, vilket är 241 % mer än året innan (207 746 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 83 899 kr (11,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 239 954 kr och det egna kapitalet 226 941 kr (soliditet 94,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.