Göteborgssnickarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 524 248 | 3 988 908 | 8 856 838 | 6 073 464 | 4 593 534 |
| Summa anläggningstillgångar | 90 404 | 77 065 | 55 701 | 96 772 | 55 809 |
| Summa tillgångar | 1 614 652 | 4 065 973 | 8 912 539 | 6 170 236 | 4 649 343 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 548 038 | 2 590 724 | 5 653 339 | 3 793 024 | 3 300 150 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 250 000 | 0 |
| Summa skulder | 1 548 038 | 3 028 744 | 6 641 272 | 4 592 937 | 3 575 063 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 41 614 | 970 615 | 1 234 038 | 586 032 | 96 981 |
| Summa eget kapital | 66 614 | 1 037 229 | 2 271 267 | 1 577 299 | 1 074 280 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 403 755 | 15 574 260 | 30 754 457 | 26 723 218 | 18 705 047 |
| Rörelseresultat | 73 057 | 1 679 877 | 2 102 824 | 303 170 | −116 880 |
| EBITDA | 82 275 | 1 700 416 | 2 124 188 | 336 099 | −92 316 |
| Resultat före skatt | 73 057 | 1 241 311 | 1 573 882 | 774 334 | 148 520 |
| Årets resultat | 41 614 | 970 615 | 1 234 038 | 586 032 | 96 981 |
| Personalkostnader | 3 762 726 | 3 959 782 | 4 445 550 | 4 715 591 | 4 552 006 |
| Avskrivningar | 9 218 | 20 539 | 21 364 | 32 929 | 24 564 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 1 280 000 | 600 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Göteborgssnickarna AB
Översikt
Göteborgssnickarna AB (org.nr 559271-0312) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 18 705 047 kr, vilket är 30,0 % mindre än året innan (26 723 218 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 96 981 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 3 741 009 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 649 343 kr och det egna kapitalet 1 074 280 kr (soliditet 23,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.