High Coast Creations ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 588 144 | 784 138 | 450 687 | 249 089 | 512 208 |
| Summa anläggningstillgångar | 770 836 | 754 091 | 747 291 | 720 601 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 358 980 | 1 538 229 | 1 197 978 | 969 690 | 512 208 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 398 415 | 661 747 | 105 476 | 74 463 | 23 263 |
| Långfristiga skulder | 519 404 | 509 691 | 499 095 | 488 499 | 0 |
| Summa skulder | 927 599 | 1 180 594 | 611 250 | 568 271 | 23 263 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 406 381 | 26 254 | 229 093 | −185 309 | 87 526 |
| Summa eget kapital | 431 381 | 357 635 | 586 728 | 401 419 | 488 945 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 722 000 | 1 420 000 | 1 417 000 | 375 000 | 67 000 |
| Rörelseresultat | 527 370 | 50 741 | 316 744 | −157 566 | 103 338 |
| EBITDA | 532 665 | 67 486 | 323 544 | −130 876 | 103 338 |
| Resultat före skatt | 517 395 | 34 119 | 290 867 | −185 309 | 87 526 |
| Årets resultat | 406 381 | 26 254 | 229 093 | −185 309 | 87 526 |
| Personalkostnader | 551 516 | 789 897 | 538 936 | 271 369 | 12 768 |
| Avskrivningar | 5 295 | 16 745 | 6 800 | 26 690 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 100 000 | — | — | — | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: High Coast Creations AB
Översikt
High Coast Creations AB (org.nr 559270-3994) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Örnsköldsvik. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 67 000 kr, vilket är 82,1 % mindre än året innan (375 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 55,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 87 526 kr (131 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 33 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 512 208 kr och det egna kapitalet 488 945 kr (soliditet 95,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.