Högbacka Capital Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 971 097 | 1 123 287 | 607 211 | 2 388 506 | 2 500 357 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 752 842 | 3 252 842 | 3 526 316 | 4 332 810 | 6 427 728 |
| Summa tillgångar | 2 723 939 | 4 376 129 | 4 133 527 | 6 721 316 | 8 928 085 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 555 093 | 882 237 | 482 077 | 938 448 | 994 747 |
| Långfristiga skulder | 1 086 500 | 964 625 | 314 625 | 0 | 699 986 |
| Summa skulder | 1 957 801 | 2 591 292 | 1 829 598 | 2 692 998 | 3 896 808 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 741 138 | 1 018 699 | 519 092 | 1 724 389 | 1 002 959 |
| Summa eget kapital | 766 138 | 1 784 837 | 2 303 929 | 4 028 318 | 5 031 277 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 445 000 | 1 843 000 | 1 435 000 | 3 151 000 | 2 693 000 |
| Rörelseresultat | 1 260 350 | 1 711 312 | 945 444 | 2 912 976 | 1 764 241 |
| EBITDA | — | — | 970 275 | 2 961 482 | 1 830 148 |
| Resultat före skatt | 944 142 | 1 283 338 | 657 402 | 2 181 292 | 1 272 359 |
| Årets resultat | 741 138 | 1 018 699 | 519 092 | 1 724 389 | 1 002 959 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 24 831 | 48 506 | 65 907 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Högbacka Capital Consulting AB
Översikt
Högbacka Capital Consulting AB (org.nr 559269-7451) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Bergby. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 693 000 kr, vilket är 14,5 % mindre än året innan (3 151 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 002 959 kr (37,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 928 085 kr och det egna kapitalet 5 031 277 kr (soliditet 56,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.