Fabriken i Landskrona Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 402 091 | 2 099 436 | 889 095 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 402 091 | 2 099 436 | 889 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 3 352 763 | 2 050 133 | 839 497 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 3 352 763 | 2 050 133 | 839 402 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −672 | −25 | 295 |
| Summa eget kapital | 49 328 | 49 303 | 49 598 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 411 000 | 6 431 000 | 3 654 000 |
| Rörelseresultat | −57 083 | −67 920 | −411 342 |
| Resultat före skatt | −672 | −25 | 295 |
| Årets resultat | −672 | −25 | 295 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fabriken i Landskrona Fastighets AB
Översikt
Fabriken i Landskrona Fastighets AB (org.nr 559268-9524) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Löddeköpinge. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 3 654 000 kr, vilket är 43,2 % mindre än året innan (6 431 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,0 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 295 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 889 000 kr och det egna kapitalet 49 598 kr (soliditet 5,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.