TrendPlus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 626 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 849 241 | 1 066 910 | 1 067 284 | 3 251 498 | 6 343 457 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 849 241 | 1 066 910 | 1 067 284 | 3 251 498 | 6 343 457 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 181 341 | 306 783 | 335 516 | 762 563 | 1 442 175 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 181 341 | 306 783 | 335 516 | 762 563 | 1 442 175 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 642 900 | 492 227 | 396 641 | 2 103 167 | 2 952 347 |
| Summa eget kapital | 667 900 | 760 127 | 731 768 | 2 488 935 | 4 901 282 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 948 643 | 1 786 908 | 1 231 567 | 5 435 638 | 8 721 275 |
| Rörelseresultat | 821 252 | 615 142 | 498 350 | 2 646 768 | 3 716 376 |
| Resultat före skatt | 821 241 | 616 658 | 500 386 | 2 651 746 | 3 721 139 |
| Årets resultat | 642 900 | 492 227 | 396 641 | 2 103 167 | 2 952 347 |
| Personalkostnader | 1 047 478 | 878 595 | 74 909 | 1 348 182 | 1 645 377 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 400 000 | 425 000 | 346 000 | 540 000 | 626 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TrendPlus AB
Översikt
TrendPlus AB (org.nr 559268-4525) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 721 275 kr, vilket är 60,4 % mer än året innan (5 435 638 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 45,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 952 347 kr (33,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 8 721 275 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 343 457 kr och det egna kapitalet 4 901 282 kr (soliditet 77,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 626 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.