Bröderna i Sälen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 797 239 | 2 805 424 | 4 525 836 | 4 085 400 | 5 400 486 | 4 462 036 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 0 | 25 000 | 83 746 | 113 464 | 153 963 |
| Summa tillgångar | 1 797 239 | 2 805 424 | 4 550 836 | 4 169 146 | 5 513 950 | 4 615 999 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 927 744 | 3 005 065 | 2 575 643 | 3 171 248 | 3 418 596 | 3 373 124 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 344 700 | 1 425 265 | 1 195 558 |
| Summa skulder | 1 927 744 | 3 005 065 | 2 575 643 | 3 515 948 | 4 843 861 | 4 568 682 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 37 500 | 37 500 | 37 500 | 37 500 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −155 505 | −69 136 | 174 833 | −1 321 994 | 16 890 | −622 772 |
| Summa eget kapital | −130 505 | −199 641 | 1 975 193 | 653 198 | 670 089 | 47 317 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 866 000 | 4 821 000 | 9 942 000 | 9 271 398 | 7 219 917 | 5 695 000 |
| Rörelseresultat | −155 246 | −59 783 | 631 482 | −938 838 | −1 347 | −661 419 |
| EBITDA | — | — | — | −935 561 | 14 854 | −635 911 |
| Resultat före skatt | −155 505 | −69 136 | 274 106 | −1 321 994 | 16 890 | −622 772 |
| Årets resultat | −155 505 | −69 136 | 174 833 | −1 321 994 | 16 890 | −622 772 |
| Personalkostnader | 442 300 | 1 259 901 | 2 275 558 | 2 348 125 | 1 273 806 | 1 097 385 |
| Avskrivningar | — | — | — | 3 277 | 16 201 | 25 508 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bröderna i Sälen AB
Översikt
Bröderna i Sälen AB (org.nr 559268-3832) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hisings Kärra. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 695 000 kr, vilket är 21,1 % mindre än året innan (7 219 917 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 45,7 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 622 772 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 847 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 615 999 kr och det egna kapitalet 47 317 kr (soliditet 1,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.